Puszcza Czerwonka.Trasa: Łopuchowo, stacja PKP > (zielonym szlakiem) Głęboczek > (niebieskim szlakiem) Zielonka > (czerwonym szlakiem) > Kamińsko > Dziewicza Góra > Czerwonak, dworzec

Długość trasy: 26,6 km

Czas przejścia: 6 godzin 5 minut


Trasa: Łopuchowo – Czerwonak, stacja kolejowa | mapa-turystyczna.pl


Puszcza Zielonka, Czerwonka, Żółcionka. W promieniach październikowego słońca liście dębów, klonów, buków i grabów zmieniają kolory na złotojesienne. 


kolory jesiennej puszczyKorzystając z ostatnich może tak ciepłych dni w tym roku, wędrujemy znanymi nam już szlakami (czytaj tutaj: Łopuchowo- Głęboczek, Zielonka - Czerwonak) z Łopuchowa do Czerwonaka, przez całą puszczę.


Jezioro Leśne w okolicach Łopuchowa


Nad Jeziorem Leśnym urzędują wędkarze, też korzystają z łaskawości pogody. Na Dziewiczej Górze harcerze konsumują bułki z parówką i śpiewają pieśni (jednocześnie). Ale poza tymi punktami na szlaku nie spotykamy nikogo, jesteśmy tylko my oraz przebiegające nam raz po raz drogę stada parzystokopytnych. 


przebiegające nam drogę parzystokopytne


Na trasie zaskakuje nas kilka rzeczy:

1) Zamalowane znaki szlaku niebieskiego na drodze z Głęboczka do Zielonki. Dlaczego są zamalowane, dowiadujemy się kiedy podążając mimo wszystko za nimi, docieramy do ogrodzenia szkółki leśnej, która rozgościła się wraz z tablicami ,,teren monitorowany" akurat w poprzek drogi, którą powinniśmy iść, aby dotrzeć do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym. Nadkładamy około kilometra, obchodząc ją wzdłuż płotu.


instalacje rzeźbiarskie w arboretum w Zielonce


2) Szereg zakazów rozwieszonych przy wejściu do arboretum w Zielonce. W tym zakaz fotografowania (sic!). Dziwi to w miejscu, które ma przecież pełnić funkcje dydaktyczne. W arboretum byliśmy już dwa lata temu wiosną (czytaj tutaj). Od tego czasu przybyło instalacji wykonanych z rzeźbionych pni, natomiast nie zwiększyła się ilość tabliczek, które mogłyby uczyć nazw ponad 1100 gatunków drzew ukrytych gdzieś na terenie parku... Chociażby takiej magnolii, pięknie owocującej jesienią.


magnolia w arboretum w Zielonce


3) Tablice ostrzegające przed zgnilcem amerykańskim pszczół w okolicach Okońca...
4) Rój azjatyckich biedronek na otwartej przestrzeni na skraju puszczy w okolicach Annowa...


Nie mamy zdjęć biedronek, ale mamy zdjęcie pająka.


5) Wyremontowany budynek dworca w Czerwonaku. Wcześniej ziejący pustką, straszący kratami w oknach i poddający się powolnej ekspansji graffiti, teraz odzyskał blask. Z końcem września w budynku dworca działa filia Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego.


wyremontowany budynek dworca w Czerwonaku


6) Widok z wieży widokowej na Dziewiczej Górze. Mimo że na dole rozpętała się już na całego feeria ochr, karmazynów i cynobrów, z góry puszcza wygląda całkiem zielono. Może dzięki przewadze drzewostanu iglastego, to wciąż jednak Puszcza Zielonka...


Puszcza jednak Zielonka widziana z wieży na Dziewiczej Górze

< następny post

Komentarze