Szumy i szypoty (KDB on tour)

wodospad na Jeleniu (wersja realistyczna i wersja pocztówkowa)


Trasa: Susiec > (niebieskim szlakiem) rezerwat przyrody Nad Tanwią > (żółty szlakiem) Susiec

Długość trasy: 12 km (wariant dłuższy, cały czas niebieskim szlakiem- 17 km)Przy okazji wyjazdu na bieg Ultraroztocze, zwiedzamy piękną, zieloną krainę rozciągającą się pomiędzy Kraśnikiem a Lwowem. Nasza baza mieści się w Suścu, miejscowości wypoczynkowej oferującej noclegi w kilku sosnowych zakątkach i leśnych zaciszach. Można tutaj spróbować dań regionalnej kuchni takich jak parzybroda (lokalny barszcz ukraiński) czy golasy susieckie (danie z ziemniaków z farszem mięsnym, przypominające kartacze; nie mylić z przygotowywanym z dodatkiem kaszy gryczanej i pieczonym w foremce pirogiem biłgorajskim ,,na golasa").

Susiec to miejsce urodzenia Sylwestra Chęcińskiego, reżysera ,,Samych Swoich", co upamiętnia wykonana z drewna rzeźba Kargula i Pawlaka, usytuowana  na wysepce drogowej przy skręcie z ulicy Tomaszowskiej w Piwną. Filmowe skojarzenia budzi też ustawiony w okolicach wieży widokowej przy drodze na Grabowicę biały napis ,,Susiec, Roztocze", który nawet na mapach Google opisany jest jako roztoczański ,,Hollywood".


wieża widokowa i roztoczański ,,Hollywood"


Główną tutejszą atrakcją jest jednak przyroda, a konkretnie położony na terenie Puszczy Solskiej Szlak Szumów. Oznaczona na niebiesko ścieżka wyprowadza z Suśca w doliny potoku Jeleń oraz rzeki Tanew. Powstałe w wyniku ruchów tektonicznych progi skalne (nazywane też od odgłosu spadającej wody szumami lub szypotami) sprawiają, że na obu tych ciekach wodnych tworzą się malownicze, miniaturowe wodospady (najwyższy ma nieco powyżej 1,5 m wysokości). 

Szlak wiedzie nas w świeżą, majową zieloność jagodzin, wzdłuż przejrzystych wód Jelenia, a następnie wzdłuż Tanwi. Niektóre odcinki zostały poprowadzone po drewnianych kładkach, ułatwiających eksplorację.


Szlak Szumów


Jeśli chodzi o spotkania z miejscową fauną, natrafiamy na wielu przedstawicieli jednego gatunku. Las przeżywa akurat najazd chrabąszczy majowych. 


chrabąszcze brzmią w trzcinie


Idąc cały czas za niebieskimi znakami, możemy zatoczyć 17-kilometrową pętlę. Istnieje jednak również opcja skrócenia trasy, jeśli wrócimy do Suśca szlakiem żółtym, krzyżującym się z niebieskim w okolicach szosy prowadzącej do Rybnicy. Uwaga! Odejście szlaku w kierunku Suśca jest słabo oznaczone i bardzo łatwo zapędzić się tutaj w stronę Huty Szumy. Ale jeśli już pomylimy drogę, warto wpaść do kultowej knajpki ,,U Gargamela"...


Co jeszcze warto robić na Roztoczu?


1) Podjechać do położonego 16 km od Suśca Józefowa (np. wypożyczonym na miejscu rowerem; poprowadzi nas szlak GreenVelo, a po drodze możemy zobaczyć muzeum pożarnictwa w Oseredku). W Józefowie udostępniono do zwiedzania dawny kamieniołom piaskowca, który obejrzymy również z góry dzięki wybudowanej na jego terenie wieży widokowej.


Józefów. Mural na rynku oraz poplenerowe rzeźby studenckie przed dawną synagogą (obecnie biblioteką)


2) Zajrzeć do Szczebrzeszyna, aby sprawdzić czy chrząszcz brzmi w trzcinie (oraz zrobić sobie zdjęcie z jego pomnikiem).


3) Jeśli akurat przyjedzie autobus (w niedzielę, jak się przekonaliśmy bywa różnie) z Suśca wyruszyć do Tomaszowa Lubelskiego, a stamtąd do Zamościa (perełki renesansu, pięknej nawet w deszczu) albo Lublina (którego klimatyczna starówka po sukcesywnych remontach odzyskuje blask; obowiązkowy zakup cebularza).


pocztówka z Zamościa


pocztówka z Lublina

Komentarze