Zamiast kurczaka- sowa 3/3. S.Jama.Zanim opuścimy Góry Sowie, chcemy w pełni wykorzystać wszystkie pobliskie atrakcje. W Kamionkach można zobaczyć opuszczone wyrobisko górnicze, nazwane z polotem ,,Smoczą Jamą". Pomiędzy domami z numerem 16A i 18 skręcamy z głównej drogi prowadzącej przez wieś, kierując się za oznaczeniami czerwonego szlaku. Natychmiast wzbudzamy ożywione zainteresowanie kręcącego się za ogrodzeniem potężnego owczarka niemieckiego, a jego właściciel oferuje go na przewodnika ,,w zamian za dwa talarki salcesonu". Przewodnik nie jest jednak konieczny, ponieważ dojście do wyrobiska oznaczone jest dobrze czerwonymi pasami oraz wymalowanymi gdzieniegdzie skrótami ,,S.Jama", brzmiącymi trochę jak nazwisko ze skeczu Monthy Pythona.

Zachowując podstawowe środki ostrożności i wspomagając się latarką, bez problemu możemy przeprowadzić umiarkowaną eksplorację wejściowej komory dawnej kopalni serpentynitu. W środku odnajdziemy ślady bytności innych eksploratorów...

Szlak prowadzący do Smoczej Jamy biegnie dalej do Pieszyc, miasta z muflonem w herbie i charakterystyczną sylwetką górującego nad zabudową neogotyckiego kościoła św. Antoniego.


kościół św.Antoniego w Pieszycach


My wracamy tymczasem do Kamionek, skąd łatwo można dojechać do Dzierżoniowa (a potem ruszyć dalej w Polskę). Z początkiem 2019 r. oddano tutaj do użytku wyremontowany budynek stacji kolejowej, zintegrowanej teraz z nowym dworcem autobusowym. Obiekt działa pod nazwą ,,Sowiogórskie Centrum Komunikacyjne". Po wejściu do budynku dworca kolejowego jesteśmy w szoku. Wszystko jest nowe i jasne, z głośników płynie muzyka. Można obejrzeć galerię zdjęć kolejowych, obejrzeć film promujący region albo wypożyczyć książkę. I tylko panowie dworcowi oraz ich rozmowy zostały takie same:
- Nie jestem pijany, jestem tylko zmęczony.
(...)
- Kiedy stąd odejdę? Nie wiem, każdy kiedyś musi...
- Ale stamtąd nikt nie wraca.
- I dobrze...!


wyremontowany dworzec PKP w Dzierżoniowie

Komentarze