Dancingi 20 000 km od Tokio (KDB on tour)

- Ale Alina! - krzyczy do telefonu pani siedząca na ławeczce w Parku Zdrojowym. - Jakie tu piękne dywany z kwiatów, Alina! A zabiegi jakie, Alina!
Rzeczywiście, niewielki Lądek- Zdrój czaruje swoim klimatem i przyciąga, nie tylko kuracjuszy, ale również biegaczy czy wszelkiej maści miłośników gór. Sami jesteśmy tu nie pierwszy raz, a przy każdej wizycie odkrywamy coś nowego. Poniżej znajdziecie krótkie, subiektywne zestawienie najciekawszych atrakcji uzdrowiska położonego w dolinie rzeki Białej Lądeckiej.


1) Park Zdrojowy i inne parki.


Park Zdrojowy z zakładem przyrodoleczniczym ,,Wojciech"


Poza Parkiem Zdrojowym, nad którym góruje charakterystyczna sylwetka neobarokowego budynku zakładu przyrodoleczniczego ,,Wojciech" (mieszczącego między innymi basen z oszałamiającym widokiem na wnętrze kopuły), w Lądku jest jeszcze całkiem sporo zieleni. W okolicy centrum uzdrowiskowego znajdziemy Park Słowackiego, Park 1000- lecia oraz Park Moniuszki. W tym ostatnim kryje się XVII-wieczna kaplica z jeszcze wcześniejszą dzwonnicą (dawną wieżą zegarową).


dzwonnica kaplicy św. Jerzego


2) Góra Trojak.
Jeśli nie wystarczy nam relaks na parkowych ławeczkach, możemy wyruszyć na szlaki turystyczne. Z ulicy Leśnej za niebieskimi znakami w około 30-40 minut wejdziemy na Trojak, na szczycie którego znajduje się punkt widokowy. Na pierwszym planie zobaczymy skałę z coraz bardziej zacierającym się napisem ,,4.06.1989 Wolny, ale głodny." Na planach dalszych przy dobrej pogodzie dostrzeżemy Czarną Górę i Śnieżnik.


punkt widokowy na Trojaku


Żeby nie wracać do Lądka tą samą drogą, zejdźmy niebieskim szlakiem do Rozdroża Zamkowego (stamtąd już niedaleko do ruin zamku Karpień), a następnie tzw. Drogą Jelenią skierujmy się na południowy zachód. Jeśli nie zgubimy się w gąszczu ścieżek Jastrzębich, Lisich, Rysich oraz Sarnich, powinniśmy dojść do atrakcyjnych widokowo (i wspinaczkowo) skałek (Skalny Ząb, Iglica, Baszta). Na zboczach Trojaka wyznaczono również ,,kuracyjne" trasy spacerowe* oraz rowerowe singletracki.

3) Arboretum.
U podnóża Trojaka, w lesie, chowa się lądeckie arboretum. Spacer jego ścieżkami urozmaicają mostki przerzucone nad potokiem Jadwiżanka, podświetlane w nocy serca oraz wyrastające z zieleni drewniane grzyby...


grzyby w lądeckim arboretum


Oprócz różaneczników i wielu innych nasadzeń, znajdziemy tu również pomnikowe okazy drzew rosnących na tym terenie jeszcze przed założeniem ogrodu dendrologicznego. Wstęp dla osoby dorosłej kosztuje 7 zł.


rośliny lądeckiego arboretum


I jak tu nie kochać lądeckiego arboretum


4) Źródełko św. Jadwigi
Zgodnie  z tym co mówi znak, 80 metrów i 3 minuty od arboretum znajduje się źródełko. Jego historyzująca obudowa została ufundowana na początku XX w. przez przemysłowców z Berlina w podziękowaniu za udaną kurację w uzdrowisku.


źródełko św. Jadwigi

5) Mosty.
Centrum Zdrojowe od Rynku dzieli około 15-20 minut spacerem wzdłuż Białej Lądeckiej. Idąc ulicą Kościuszki, warto zajrzeć na punkt widokowy ukryty za drewnianym kioskiem z pamiątkami PTTK. Widać z niego jedyny w Polsce kryty most, dawniej łączący dwie części zdrojowego sanatorium, a obecnie znajdujący się na terenie rezydencji Victoria. Żelbetową budowlę zaprojektował Felix Henry, autor koncepcji nieistniejącej już wieży widokowej na Śnieżniku.


kryty most w Lądku- Zdroju


Z XVI w. pochodzi z kolei położony bliżej rynku Most św. Jana Nepomucena. Jego kamienna sylwetka na przedłużeniu ulicy Krótkiej nadaje najbliższej okolicy niemalże włoskiego charakteru.


most nad Białą Lądecką z figurą św. Jana Nepomucena


most nad Białą Lądecką z figurą św. Jana Nepomucena


most nad Białą Lądecką z figurą św. Jana Nepomucena

6) Ruiny kościoła ewangelickiego.
Ulica Kościuszki, zanim doprowadzi nas do rynku, rozdzieli się na Słodową i Zdrojową. Na rozejściu dróg znajdują się ruiny XIX- wiecznego kościoła ewangelickiego, który stracił funkcję sakralną po II wojnie światowej. Później był co prawda remontowany, ale pod koniec lat 90. spłonął. Obecnie ruiny są własnością prywatną i podobno są wobec nich różne plany. Padają hasła: ,,galeria sztuki", ,,sala widowiskowa", ,,ścianka wspinaczkowa", ,,browar", ,,kawiarnia", ,,wieża widokowa", jednak póki co, ruiny nadal pozostają ruinami.


figura Chrystusa na ścianie dawnego kościoła ewangelickiego

7) Rynek i okolice. Okolice rynku, jeśli mamy dla nich czas, powiedzą nam wiele o przeszłości Lądka- Zdroju. Zatarte napisy na murach, zaznaczone na budynkach daty; zaniedbana, ale warta zachowania architektura- wszystko to składa się na niezwykły klimat sudeckiego miasteczka. Miasteczka, które stara się jednak w historii nie zatracić. W podcieniach w północnej pierzei rynku powstała dwa lata temu herbaciarnia, przy ul. Słodowej zmodernizowano niedawno targowisko.


widok na rynek z ulicy Zdrojowej


rynek w Lądku- Zdroju


podcienia w północnej pierzei rynku


sklep przy ul. Zdrojowej


tutaj chyba kiedyś drukowano książki...


widok na podcienia i ratusz

8) Jaskinia Radochowska.
Z centrum Lądka- Zdroju prowadzi do jaskini szlak niebieski (długość trasy ok. 6 km, z czego 4 km asfaltem). Wejście do środka możliwe jest od maja do września, z przewodnikiem; w wypożyczanym na miejscu kasku z czołówką. Około 40- minutowe zwiedzanie obejmuje takie atrakcje jak: wypatrywanie w podziemnym jeziorku przedstawicieli studniczka tatrzańskiego czy wybór przejścia korytarzem standardowym lub ekstremalnym. Jeśli zdecydujecie się na wariant ekstremalny, nie ubierajcie się wyjściowo, a po wyjściu z jaskini liczcie się z pytaniami typu: ,,Przepraszam, czy w górach jest tyle błota?".
Szlak niebieski biegnie przez zbocze Cierniaka, gdzie znajduje się kaplica z pustelnią oraz kalwaria. Dojście do nich zapewniają kamienne stopnie z nazwiskami fundatorów.


schody do kaplicy


***

Warto jechać do Dallas, warto jechać do Tokio, ale warto też przyjechać do Lądka- Zdroju. Nie tylko na dancing. Kto wie, co jeszcze jest tam do odkrycia...

---
* więcej o trasach kuracyjnych w poście Terenoterapia


Komentarze