Dancingi 20 000 km od Tokio (KDB on tour)- Ale Alina! - krzyczy do telefonu pani siedząca na ławeczce w Parku Zdrojowym. - Jakie tu piękne dywany z kwiatów, Alina! A zabiegi jakie, Alina!
Rzeczywiście, niewielki Lądek- Zdrój czaruje swoim klimatem i przyciąga, nie tylko kuracjuszy, ale również biegaczy czy wszelkiej maści miłośników gór. Sami jesteśmy tu nie pierwszy raz, a przy każdej wizycie odkrywamy coś nowego. Poniżej znajdziecie krótkie, subiektywne zestawienie najciekawszych atrakcji uzdrowiska położonego w dolinie rzeki Białej Lądeckiej.


1) Park Zdrojowy i inne parki.


Park Zdrojowy z zakładem przyrodoleczniczym ,,Wojciech"


Poza Parkiem Zdrojowym, nad którym góruje charakterystyczna sylwetka neobarokowego budynku zakładu przyrodoleczniczego ,,Wojciech" (mieszczącego między innymi basen z oszałamiającym widokiem na wnętrze kopuły), w Lądku jest jeszcze całkiem sporo zieleni. W okolicy centrum uzdrowiskowego znajdziemy Park Słowackiego, Park 1000- lecia oraz Park Moniuszki. W tym ostatnim kryje się XVII-wieczna kaplica z jeszcze wcześniejszą dzwonnicą (dawną wieżą zegarową).


dzwonnica kaplicy św. Jerzego


2) Góra Trojak.
Jeśli nie wystarczy nam relaks na parkowych ławeczkach, możemy wyruszyć na szlaki turystyczne. Z ulicy Leśnej za niebieskimi znakami w około 30-40 minut wejdziemy na Trojak, na szczycie którego znajduje się punkt widokowy. Na pierwszym planie zobaczymy skałę z coraz bardziej zacierającym się napisem ,,4.06.1989 Wolny, ale głodny." Na planach dalszych przy dobrej pogodzie dostrzeżemy Czarną Górę i Śnieżnik.


punkt widokowy na Trojaku


Żeby nie wracać do Lądka tą samą drogą, zejdźmy niebieskim szlakiem do Rozdroża Zamkowego (stamtąd już niedaleko do ruin zamku Karpień), a następnie tzw. Drogą Jelenią skierujmy się na południowy zachód. Jeśli nie zgubimy się w gąszczu ścieżek Jastrzębich, Lisich, Rysich oraz Sarnich, powinniśmy dojść do atrakcyjnych widokowo (i wspinaczkowo) skałek (Skalny Ząb, Iglica, Baszta). Na zboczach Trojaka wyznaczono również ,,kuracyjne" trasy spacerowe oraz rowerowe singletracki.

3) Arboretum.
U podnóża Trojaka, w lesie, chowa się lądeckie arboretum. Spacer jego ścieżkami urozmaicają mostki przerzucone nad potokiem Jadwiżanka, podświetlane w nocy serca oraz wyrastające z zieleni drewniane grzyby...


grzyby w lądeckim arboretum


Oprócz różaneczników i wielu innych nasadzeń, znajdziemy tu również pomnikowe okazy drzew rosnących na tym terenie jeszcze przed założeniem ogrodu dendrologicznego. Wstęp dla osoby dorosłej kosztuje 7 zł.


rośliny lądeckiego arboretum


I jak tu nie kochać lądeckiego arboretum


4) Źródełko św. Jadwigi
Zgodnie  z tym co mówi znak, 80 metrów i 3 minuty od arboretum znajduje się źródełko. Jego historyzująca obudowa została ufundowana na początku XX w. przez przemysłowców z Berlina w podziękowaniu za udaną kurację w uzdrowisku.


źródełko św. Jadwigi

5) Mosty.
Centrum Zdrojowe od Rynku dzieli około 15-20 minut spacerem wzdłuż Białej Lądeckiej. Idąc ulicą Kościuszki, warto zajrzeć na punkt widokowy ukryty za drewnianym kioskiem z pamiątkami PTTK. Widać z niego jedyny w Polsce kryty most, dawniej łączący dwie części zdrojowego sanatorium, a obecnie znajdujący się na terenie rezydencji Victoria. Żelbetową budowlę zaprojektował Felix Henry, autor koncepcji nieistniejącej już wieży widokowej na Śnieżniku.


kryty most w Lądku- Zdroju


Z XVI w. pochodzi z kolei położony bliżej rynku Most św. Jana Nepomucena. Jego kamienna sylwetka na przedłużeniu ulicy Krótkiej nadaje najbliższej okolicy niemalże włoskiego charakteru.


most nad Białą Lądecką z figurą św. Jana Nepomucena


most nad Białą Lądecką z figurą św. Jana Nepomucena


most nad Białą Lądecką z figurą św. Jana Nepomucena

6) Ruiny kościoła ewangelickiego.
Ulica Kościuszki, zanim doprowadzi nas do rynku, rozdzieli się na Słodową i Zdrojową. Na rozejściu dróg znajdują się ruiny XIX- wiecznego kościoła ewangelickiego, który stracił funkcję sakralną po II wojnie światowej. Później był co prawda remontowany, ale pod koniec lat 90. spłonął. Obecnie ruiny są własnością prywatną i podobno są wobec nich różne plany. Padają hasła: ,,galeria sztuki", ,,sala widowiskowa", ,,ścianka wspinaczkowa", ,,browar", ,,kawiarnia", ,,wieża widokowa", jednak póki co, ruiny nadal pozostają ruinami.


figura Chrystusa na ścianie dawnego kościoła ewangelickiego

7) Rynek i okolice. Okolice rynku, jeśli mamy dla nich czas, powiedzą nam wiele o przeszłości Lądka- Zdroju. Zatarte napisy na murach, zaznaczone na budynkach daty; zaniedbana, ale warta zachowania architektura- wszystko to składa się na niezwykły klimat sudeckiego miasteczka. Miasteczka, które stara się jednak w historii nie zatracić. W podcieniach w północnej pierzei rynku powstała dwa lata temu herbaciarnia, przy ul. Słodowej zmodernizowano niedawno targowisko.


widok na rynek z ulicy Zdrojowej


rynek w Lądku- Zdroju


podcienia w północnej pierzei rynku


sklep przy ul. Zdrojowej


tutaj chyba kiedyś drukowano książki...


widok na podcienia i ratusz

8) Jaskinia Radochowska.
Z centrum Lądka- Zdroju prowadzi do jaskini szlak niebieski (długość trasy ok. 6 km, z czego 4 km asfaltem). Wejście do środka możliwe jest od maja do września, z przewodnikiem; w wypożyczanym na miejscu kasku z czołówką. Około 40- minutowe zwiedzanie obejmuje takie atrakcje jak: wypatrywanie w podziemnym jeziorku przedstawicieli studniczka tatrzańskiego czy wybór przejścia korytarzem standardowym lub ekstremalnym. Jeśli zdecydujecie się na wariant ekstremalny, nie ubierajcie się wyjściowo, a po wyjściu z jaskini liczcie się z pytaniami typu: ,,Przepraszam, czy w górach jest tyle błota?".
Szlak niebieski biegnie przez zbocze Cierniaka, gdzie znajduje się kaplica z pustelnią oraz kalwaria. Dojście do nich zapewniają kamienne stopnie z nazwiskami fundatorów.


schody do kaplicy


***

Warto jechać do Dallas, warto jechać do Tokio, ale warto też przyjechać do Lądka- Zdroju. Nie tylko na dancing. Kto wie, co jeszcze jest tam do odkrycia...

Komentarze

Popularne posty