Szlak wchodzi do jeziora

ważka szykuje się do lądowania na rdeście ziemnowodnym


Przebieg trasy: Palędzie, stacja PKP > Dąbrówka > Zakrzewo > Otowo > Jezioro Lusowskie > Lusowo, Boczna (przystanek n/ż)

Oznakowanie szlaku: do kościoła w Lusowie znaki żółte (szlak 3576)

Jakość oznakowania: średnia; znakowanie nie uwzględnia zmian, które zaszły na trasie

Długość trasy: 21,1 kmZaczynamy wędrówkę w Palędziu, na stacji PKP. Zaraz po wyjściu z dworca wita nas drzewo z wymalowanym oznaczeniem początku żółtego szlaku. Później, idąc przez strefę nowych osiedli, nie widzimy już żadnego. Odnajdujemy je dopiero kiedy "na czuja" wchodzimy do lasu, przy tablicy demonstrującej przebieg tras rowerowych w gminie Dopiewo. Z naszym szlakiem przeplata się również dziesięciokilometrowa leśna trasa biegowa, znakowana co kilometr drewnianymi słupkami oraz szlak pamięci ofiar zbrodni hitlerowskich.

Po czterech kilometrach przyjemnego marszu szerokimi drogami leśnymi, pośród motyli i ważek, wychodzimy na nudny odcinek bitumiczny wymagający w dodatku przekroczenia ruchliwej trasy Poznań-Buk. Na szczęście zaraz po dokonaniu tej sztuki wracamy do lasu. Szlak kieruje nas w stronę Rodzinnych Ogródków Działkowych Otowo, a następnie sprowadza nad  Jezioro Lusowskie.


Wąska (gęsto znakowana!) ścieżka prowadzi nas wzdłuż linii brzegowej przez około kilometr, a następnie wprowadza... do samego jeziora. Podejmujemy jeszcze próbę przedarcia się zatopioną dróżką wśród ślimaków i trzcin, ale nie wygląda na to, żeby dalej miało być lepiej, więc wycofujemy się aż do punktu, gdzie przerwa w ogrodzeniach prywatnych posesji pozwoli nam dotrzeć do ulicy Otowskiej. Okazuje się, że żółte znaki prowadzą jak gdyby nigdy nic również tędy. Idziemy z nimi aż do przystanku autobusowego przy ul. Tarnowskiej, gdzie szlak proponuje nam wejście na ogrodzony teren szkoły. Dziękujemy mu więc za pomoc i sugerujemy się raczej drogowskazem "plaża Lusowo".


Po tej stronie jeziora ścieżka jest mniej dzika, szersza, bardziej uczęszczana. Dochodzimy nią aż do rzeczonej plaży, a potem kierujemy się ku przystankowi autobusowemu przy kościele (autobus do Poznania za godzinę)  i dalej, biegiem, ku przystankowi przy ul. Bocznej (autobus za pół godziny oraz dwa i pół kilometra).


ważka wylądowała na rdeście ziemnowodnym

Komentarze