W nastroju na drewno

 

siedzisko stworzone w ramach warsztatów ,,Mood for wood"


Znamy poznańską Dębinę jak własną kieszeń, czym chwaliliśmy się już w poście ,,Cztery pory lasku". Ostatnio pojawiły się tu jednak - jeden po drugim, jak grzyby po deszczu- całkiem nowe obiekty. Wtapiają się zgrabnie w krajobraz, ale stają się łatwe do wytropienia w porze, kiedy drzewa pozbawione są liści. Ich cechą wspólną jest materiał, z jakiego zostały wykonane oraz metalowa plakietka z hasłem ,,Mood for wood".

,,Mood for wood" to międzynarodowe warsztaty studenckie, organizowane przez poznański oddział SARP-u oraz Stowarzyszenie Punkt Wspólny. Zeszłoroczna edycja skupiła się na rejonie Lasu Dębińskiego, wzbogacając jego przestrzeń o meble miejskie (leśne?) służące nie tylko rekreacji, ale również edukacji ekologicznej. 

W okolicach punktu, gdzie ścieżka biegnąca wzdłuż granicy ogródków działkowych zbliża się do Drogi Dębińskiej, pomiędzy drzewami wypatrzymy ławkę- prostą w kształcie, ale zwracającą uwagę skalą. Powstała w miejscu ustronnym, acz nieprzypadkowym. Siadając na niej, plecami do traktu wydeptanego przez spacerowiczów, możemy podziwiać imponujących rozmiarów pomnikowy dąb. 


ławka służąca kontemplacji widoku wiekowego dębu

Więcej efektów warsztatów znajdziemy nad stawami. Nad Stawem Dębowym powstały leżaki do dendroterapii, nad Stawem Borusa- platforma medytacyjna (na razie wykorzystywana głównie przez wędkarzy).


leżaki do dendroterapii

Nad brzegiem Stawu Słonecznego zlokalizowano z kolei obserwatorium ptaków. Zagłębione w kolistej formie siedziska skierowane są ku wodzie, ale w okolicy zawieszone są też karmniki, do których stadnie przylatują sikorki.


obserwatorium ptaków nad Stawem Słonecznym

Wszystkich aktywności, do których zachęcają nas meble powstałe w ramach projektu ,,Mood for wood" warto spróbować, gdy najdzie nas nastrój na drewno. I nastrój na las.

< następny post

Komentarze