UTMB 2/2. A jak Arpnouva, C jak Courmayer.

C jak Courmayer


Meldując się w dowolnym obiekcie noclegowym w okolicach Chamonix, powinniśmy otrzymać od gospodarza tzw. Carte d'Hôte (kartę gościa), która umożliwia bezpłatne korzystanie z transportu publicznego (zarówno autobusów, jak i pociągów). Dla nas to wygoda, a dla mieszkańców i przyrody korzyści płynące z ograniczenia ruchu samochodowego w dolinie. Słowem: rozwiązanie warte naśladowania. 

Dodatkowo, na czas trwania festiwalu UTMB, możemy wykupić specjalny Bus Voucher (który należy wymienić na papierową opaskę w Centrum Sportowym Richard Bozon), umożliwiający dojazd do punktów kontrolno- odżywczych na trasach rozgrywanych zawodów. Poza koronnym dystansem 171 km, możemy kibicować zawodnikom na  krótszych  trasach, opisanych odpowiednimi skrótami literowymi: od 40 km (MCC) przez 56 (OCC) i 101 km (CCC) do 145 km (TDS). Osobną historią jest 300- kilometrowy PTL, gdzie uczestnicy pokonują (w zespołach 2- i 3- osobowych) 26000 m przewyższeń, poruszając się po nieoznaczonej trasie, zbliżając się do 3000 m n.p.m.,  zadziwiając koziorożce i świstaki

UTMB Bus pozwala nam zwiedzić nie tylko francuską, ale także włoską oraz szwajcarską część Alp. Przejeżdżając przez słynny tunel pod Mont Blanc, dotrzemy do Courmayer, gdzie po dodaniu otuchy naszemu zawodnikowi w Centrum Sportowym w Dolonne, po 10- minutowym spacerze wzdłuż trasy zawodów dojdziemy do starówki miasteczka. Tam możemy np. wstąpić na włoską kawę do jednego z barów (przy okazji poznając historię życia właściciela).


Courmayer


Z Courmayer warto pojechać dalej do Arpnouva (Arp Nouvaz, Arnouvaz, Arnouva, Arnuva), położonego malowniczo pod Przełęczą Ferret. Jeśli nie wystarczą nam widoki na płynący u podnóża gór potok Doire de Ferret (Dora di Ferret) ani carbonara w Hotel- Chalet Val Ferret, możemy wspiąć się stąd jeszcze trasą TMB do Rifugio Elena


Arpnouva


UTMB Bus podwiezie nas też do kilku lokalizacji w Szwajcarii (Vallorcine, Trient, Orsières, Champex, La Fouly). Najważniejsze jednak, żeby być na mecie w Chamonix


Chamonix


To tutaj odbyły się pierwsze zimowe igrzyska olimpijskie. To stąd można wjechać kolejką na szczyt  Południowej Iglicy (Aiguille du Midi), aby stanąć na wyjątkowym tarasie widokowym ze szklaną podłogą i szklanymi ścianami...


Aiguille du Midi


A kiedy nasz zawodnik przekroczy już linię mety, wypije masala chai od Hindusa w turbanie i odbierze kamizelką finishera, zanim jeszcze zapomni o bólu nóg, będzie chciał wrócić na trasę TMB...Komentarze