Wszystkie kolory Rudaw Janowickich 3/4. A co, kiedy pada?

zmoknięte sówki na kowarskiej starówce

Na pograniczu Rudaw Janowickich i Karkonoszy leżą Kowary. Nie są odwiedzane przez turystów tak tłumnie jak Karpacz czy Szklarska Poręba, a przecież niedaleko stąd na Przełęcz Okraj, stanowiącą niejako bramę głównego grzbietu najwyższego pasma Sudetów. 

Z Bukowca można dojść do Kowar niewymagającym, niebieskim szlakiem przez Przełęcz pod Brzeźnikiem (ok. 5 km). Jako że, zgodnie z prognozami, leje jak z cebra, poprzestajemy dziś na takiej wycieczce. W strugach deszczu i przy temperaturze oscylującej pomiędzy 0 a 5 stopni Celsjusza robi się z tego i tak całkiem poważna wyprawa. 

A co robić w Kowarach? Można prześledzić historię wydobycia uranu od końca lat 40. do końca lat 50. XX w., odwiedzając jedną z udostępnionych do zwiedzania sztolni. Liczyrzepa (sygnowana również logo Jelenia Struga) i Podgórze dość ostro ze sobą konkurują, stąd np. napisy ,,nie daj się oszukać" na tablicach w pobliżu parkingów. W Podgórzu zobaczymy m.in. kolekcję świecącego w ciemności szkła uranowego, upiorne pozostałości dawnego inhalatorium radonowego czy najgłębsze w Polsce podziemne nurkowisko w zalanym szybie górniczym. Liczyrzepa kusi badaniem za pomocą licznika Geigera widocznej w skale żyły uranowej, wystawą minerałów oraz atrakcjami interaktywnymi.

W dawnej fabryce dywanów przy ul. Zamkowej (budynek nietrudny do rozpoznania, ale sprawę ułatwia dodatkowo wielki mural z wzorem dywanu na jednej ze ścian) siedzibę znalazło z kolei Muzeum Sentymentów, kolekcja przedmiotów z okresu PRL-u. 

Kto chciałby jedną wizytą w Kowarach załatwić zwiedzanie całego Dolnego Śląska, może odwiedzić Park Miniatur Zabytków. Mają tam i Szwajcarkę, i Zamek w Karpnikach, a podobno nawet Złoty Pociąg...

Wszystkie muzea i galerie będą dostępne do zwiedzania oczywiście dopiero po zniesieniu rządowych obostrzeń od 8. maja. W weekend majowy w Kowarach możemy załatwić jedynie konsultacje w sprawie dróg albo zaaplikować sobie inhalacje radonowe...

< następny post

poprzedni post >

Komentarze