Koniec nie tylko drogi bitumicznej 5/7. Skalne grzyby.Trasa: Paszków > (bez znaków) Starkówek > Przełęcz Sokołowska > (żółtym szlakiem przez Nowy Wielisław i Sokołówkę) Polanica-Zdrój > (niebieskim szlakiem) Bukowa > (niebieskim) Borowina > (ciągle niebieskim) Batorówek > (żółtym szlakiem) Skalne Grzyby > (krótkimi odcinkami czerwonego, potem niebieskiego szlaku łącznikowego) Słoneczne Skały > (zielonym szlakiem) Rozdroże pod Basztami > (niebieskim szlakiem) Radków

Długość trasy: 26,7 km

Czas przejścia: 6 godzin 15 minut
Nie zabawiamy zbyt długo na końcu świata. Odprowadzani wzrokiem siedzących w oknach tubylców, ruszamy w stronę Starkówka i Pokrzywna


...odprowadzani wzrokiem siedzących w oknach tubylców...


W okolicy Muzeum Misyjnego i klasztoru Ojców Sercanów (mieszczącego się - co ciekawe- w budynku dawnego zajazdu) napotykamy wymalowane na drzewach serduszka. Tak oznaczona została miejska trasa turystyczna wytyczona wokół Polanicy- Zdroju. Idziemy za serduszkami aż do Przełęczy Sokołowskiej, a potem żółtym szlakiem schodzimy do centrum uzdrowiska.

Do Polanicy zamierzamy jeszcze wrócić, więc dzisiaj nie spacerujemy alejkami parku zdrojowego ani nie idziemy na dancing, ale szukamy niebieskiego szlaku, który prowadzi nas przez Bukową do Batorówka. Wchodzimy na teren Parku Narodowego Gór Stołowych, o czym świadczą charakterystyczne drewniane drogowskazy z daszkiem.

Gwoździem naszego programu są dzisiaj Skalne Grzyby - rozrzucone w lesie, na długości ok. 2 kilometrów formacje z ukształtowanego przez erozję piaskowca. Przez rejon Skalnych Grzybów poprowadzono kilka szlaków. My wybieramy żółty, który wiedzie m.in. obok Żaby, Berła, Rogacza, Borowika i Prawdziwka. Mijamy też skałę, którą osobiście śmiało nazwalibyśmy Brokułem.

Na skrzyżowaniach dróg pojawia się umieszczona przez Park Narodowy informacja przypominająca o zamknięciu do odwołania zielonego szlaku na Pielgrzym. Trochę żal, bo na Pielgrzymie znajduje się punkt widokowy, ale z drugiej strony nie chcielibyśmy osunąć się w dół razem ze skałami. Idziemy szlakiem żółtym aż do drugiego skrzyżowania z czerwonym, a następnie wybieramy niebieski odcinek łącznikowy doprowadzającego do szlaku zielonego. Przy skręcie w prawo kolejne przypomnienie o zakazie wstępu na Pielgrzym plus biało- czerwona taśma. Skręcamy w lewo i dość karkołomną miejscami ścieżką zmierzamy ku schodzącemu do Radkowa szlakowi niebieskiemu.


Radków. Młyn wodny z przełomu XIX i XX w. oraz budki lęgowe na ścianie gospodarstwa agroturystycznego

Komentarze