Przeoczone Beskidy 3/5. Z widokiem na Diablak.


kapliczka przy drodze do Marcówki, w tle zaśnieżone pasmo Babiej Góry

Trasa (Małym Szlakiem Beskidzkim): Zembrzyce> Chełm> Chełm Wschodni> Palcza> Babica Zachodnia> Babica> Sularzówka> Myślenice

Długość trasy: 35 km

Czas przejścia: 7 h 15 min.


Trasa: Zembrzyce – Myślenice | mapa-turystyczna.pl


Przed budynkiem dworca w Stryszowie gawędzimy z kierowcami autobusów komunikacji zastępczej PKP. Wspólnie próbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie ,,dlaczego tyle ludzi pojechało na długi weekend majowy do Zakopanego?", ale nic rozsądnego nie przychodzi nam do głowy. 

Póki co jedziemy pociągoautobusem do Zembrzyc, gdzie wczoraj rozstaliśmy się z Małym Szlakiem Beskidzkim. Przechodzimy przez most na Skawie, a następnie na Paleczce, przekraczając jednocześnie umowną granicę Beskidu Małego i Beskidu Makowskiego


Skawa na wysokości Zembrzyc

Rozpoczynamy podejście na Starowidz (534 m n.p.m.). Oglądamy się często za siebie, bo widoki za naszymi plecami robią się coraz bardziej spektakularne. Zza zalesionych szczytów zaczyna wystawać pasmo przykryte jeszcze solidną śniegową czapą. Tatry?! Nie, to wciąż jeszcze zimowa Babia Góra.


podejście na Starowidz


na Starowidzu wiosna, a na Babiej Górze zima

Wspinamy się dalej na Chełm (603 m n.p.m.). Tuż pod szczytem natrafiamy na cmentarz anonimowych żołnierzy Armii Krajowej, składający się z kilku brzozowych krzyży wystających sponad ściółki.


cmentarz pod szczytem Chełmu

Na samym szczycie znajduje się z kolei pochodząca z XVI lub XVII w. kamienna figura św. Onufrego, ,,patrona mnichów, dorożkarzy i pielgrzymów", przynoszącego ,,podróżnym powodzenie i szczęśliwą wędrówkę". Przynajmniej takie zapewnienie otrzymujemy od nadleśnictwa Sucha, autora tablicy informacyjnej.


św. Onufry na Chełmie

Na Chełmie Wschodnim napotykamy żółty szlak prowadzący do Lanckorony, co ożywia w nas przemiłe wspomnienia z tego miejsca. I pomyśleć, że to tylko pięć kilometrów stąd! Piechurzy idący z naprzeciwka pytają nas z kolei czy mijaliśmy po drodze ,,pomnik tego Michała". Nic nam o tym nie wiadomo, ale też nie idziemy w kierunku Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie wybierają się oni.

Schodzimy do Palczy, a następnie znów rozpoczynamy wspinaczkę do góry, na Babicę Zachodnią (633 m n.p.m.) i Babicę (727 m n.p.m.).


owca z Palczy


gdzieś na szlaku


Gdzieś w okolicach Sularzówki (617 m n.p.m.) zaskakuje nas zawieszony w środku lasu termometr. Jak bardzo by to nie było dziwne, dowiadujemy się, że aktualnie mamy 14 stopni Celsjusza. 
Wzmagające się głosy oraz zapach pieczonych kiełbasek oznaczają, że zbliżamy się do jednego z ulubionych miejsc rekreacji mieszkańców Myślenic- Polany Mikołaj. Stąd już niecałe 3 km dzielą nas od myślenickiego rynku.


pomnik św. Floriana na rynku w Myślenicach

< następny post

poprzedni post >

Komentarze