Magia czerwonej kropki 15/17. To samo, tylko odwrotnie.

wieża geodezyjna na Chryszczatej


Trasa: Leśna Willa Komańcza> Komańcza> Prełuki> Duszatyn> Jeziorka Duszatyńskie> Chryszczata> Przełęcz Żebrak> Jaworne> Wołosań> Bacówka Pod Honem> Cisna

Długość trasy: 32 km

Czas przejścia: 7 h 30 min.


Trasa: Schronisko PTTK Komańcza – Cisna | mapa-turystyczna.pl


Dzisiejszy odcinek GSB nie jest nam obcy. Pokonywaliśmy go już dwa lata temu, tylko że w odwrotnym kierunku. Wtedy fragment pomiędzy Komańczą a Prełukami wydawał się ciągnąć w nieskończoność i prowadzić po strasznej stromiźnie, dziś mija prawie niezauważenie. Po drodze napotykamy budowę gazociągu Polska- Słowacja, przy okazji której odnaleziono już fundamenty cerkwi w Łupkowie oraz dokument z czasów II wojny światowej.


budowa gazociągu w okolicach Komańczy


Za nami zostawiamy ostatnie błota Beskidu Niskiego i wkraczamy w Bieszczady. Idziemy przez rezerwat Zwiezło, a ponieważ jest sobota, mijamy całkiem sporo chętnych na odwiedzenie Jeziorek Duszatyńskich. Za Chryszczatą (998 m n.p.m.) szlak robi się znowu prawie pusty.


Jeziorka Duszatyńskie


Teraz przed nami wędrówka zalesionym grzbietem pasma Wysokiego Działu przez Pocak, Jaworne, Wołosań, Sasów, Berest, Osinę i Hon. W zaroślach kryją się mogiły żołnierzy z I wojny światowej. 


cmentarz wojenny na zboczach Chryszczatej


Metafizycznej aury dodają otoczeniu również misterne kopczyki z kamieni, które ktoś ze sporymi pokładami cierpliwości usypał  na poszczególnych szczytach.


kopczyk na jednym ze szczytów Wysokiego Działu


Kiedy pośród leśnej głuszy zaczynają do nas dobiegać gitarowe riffy oraz zachrypnięty wokal, dopuszczamy dwie możliwości. Albo w regionie, z którego pochodzi KSU, nawet drzewa grają punk rocka, albo zbliżamy się do jakiejś osady ludzkiej. Wyłaniające się z listowia elementy wyciągu narciarskiego wskazują raczej na to drugie. Docieramy do bacówki pod Honem, skąd niedaleko już do Cisnej, gdzie mieszkają trolle i kudłate anioły.

< następny post

poprzedni post >

Komentarze