Piasek i woda 9/15. Skarby króla Eryka.

brązowa replika złotego gołębia znalezionego w trumnie Eryka Pomorskiego


Trasa: Jarosławiec> (plażą) Dubaj> (czerwonym Szlakiem Nadmorskim) Wicie> (plażą) Darłówko> (czerwonym szlakiem) Darłowo> Żukowo Morskie> Bobolin> Dąbki

Długość trasy: 30,8 km

Czas przejścia (nie licząc przerwy kawiarnianej w Darłowie): 6 h

Wydawałoby się, że idziemy po plaży. Tymczasem czerwona linia rysowana przez naszą aplikację sportową ewidentnie wskazuje na to, że dokonujemy cudu- chodzimy po wodzie. Wszystko przez to, że rzeczona plaża w Jarosławcu jest... sztuczna. Sześć lat temu rozpoczęto tutaj prace wyjątkowe w skali nie tylko Polski, ale i całej Europy. Wybudowano kamienne ramiona, zabezpieczające przed wymywaniem istniejący brzeg, a pomiędzy nimi wysypano piasek przepompowany rurami z dna morza. Dzięki temu Jarosławiec szybko został okrzyknięty ,,polskim Dubajem".


Jarosławiec- plaża ,,Dubaj"

Po krótkim pobycie w Dubaju, schodzimy na czerwony Szlak Nadmorski, ale szybko zauważamy, że od czasu, kiedy przekroczyliśmy granicę województwa zachodniopomorskiego, jest z nim pewien problem. Szlak w dużym stopniu pokrywa się, mianowicie, z trasą rowerową Eurovelo. Co to oznacza? Że możemy zapomnieć o gruntowych, miękkich ścieżkach- większość została wyasfaltowana. Rowerzyści pewnie się cieszą, ale my coraz częściej będziemy woleli schodzić ze szlaku na plażę. 


Pasażer na gapę- też nie podoba mu się asfalt.

Robimy tak już w Wiciu, które chwali się jakoby było geograficznym środkiem polskiego wybrzeża. Sprawa jest dość dyskusyjna, ale kamień z tabliczką podającą taką ciekawostkę stał się w każdym razie dość sporą atrakcją turystyczną.
Główne wejście na plażę w Wiciu ozdobione jest muralem wykonanym przez lokalnego artystę, Cukina, zaproszonego przez Gminę Darłowo. Grupie seniorów opowiada o tym właśnie przewodniczka (,,wszyscy myśleli, że powstaną jakieś motywy morskie, a tymczasem...").


wejście na plażę w Wiciu- ,,niemorski" mural Tomasza ,,Cukina" Żuka

Wędrówka po plaży niespodziewanie zmienia się w bieg (marsz?) przez płotki za sprawą gęsto rozmieszczonych ostróg brzegowych. Dodatkowym utrudnieniem mógłby się okazać kanał, łączący z morzem jezioro Kopań, ale akurat nie ma w nim wody.


ostrogi brzegowe


mostek nad suchym kanałem łączącym z morzem jezioro Kopań

Bez problemu docieramy więc do drewnianej promenady w Darłówku, nadmorskiej dzielnicy Darłowa. Wybudowane niedawno po obu stronach rzeki Wieprzy apartamentowce zupełnie zmieniły tę część miasta, które połowa z nas odwiedzała, kiedy do pływania potrzebowała jeszcze dmuchanego koła, a do spędzania czasu na plaży- wiaderka i łopatki. Architektura cechująca się bielą ścian i obszernymi przeszkleniami upodabnia teraz nabrzeże Darłówka do śródziemnomorskiego kurortu.


latarnia morska w Darłówku

Mijamy niewysoką latarnię morską oraz rozsuwany most ze sterownią przypominającą latający spodek. Wędrując wzdłuż rzeki, docieramy do centrum. Spotykamy tu siedzącego na ławeczce Leopolda Tyrmanda, autora nie tylko ,,Złego", ale i ,,Siedmiu dalekich rejsów", powieści, której akcja rozgrywa się w Darłowie. 

Zaglądamy do Zamku Książąt Pomorskich, wybudowanego w II poł. XIV w. przez Bogusława V Wielkiego z dynastii Gryfitów. We wnęce muru dziedzińca znajduje się posąg Eryka Pomorskiego, wnuka Bogusława V i zarazem najsłynniejszego z właścicieli zamku. Na chrzcie otrzymał imię po dziadku, ale przemianowano go na Eryka, kiedy jego babka cioteczna, Małgorzata, zaplanowała dla niego przyszłość- miał zostać królem zjednoczonych państw skandynawskich. Rzeczywiście, został koronowany na władcę Norwegii, Danii i Szwecji, jednak wojny, które wywoływał, doprowadziły po kilku latach do jego detronizacji. Za oficjalny powód podano m.in. jego nieformalny związek z pokojówką zmarłej żony. W ramach zemsty Eryk został piratem, napadającym na skandynawskie statki kupieckie. O skarbach, jakie zgromadził, opowiadano legendy. W jego trumnie znaleziono jednak jedynie złotego gołębia, którego replika (z brązu) również wyeksponowana jest na terenie zamku. Jej dotknięcie ma podobno przynosić szczęście parom- sprawdzimy.


Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

Za Darłowem mamy znów teren wojskowy do wyminięcia- tym razem jest to 44. Kaszubsko- Darłowska Baza Lotnictwa Morskiego. Idziemy więc szlakiem (ścieżką rowerową), przez Żukowo Morskie i Bobolin. Tak docieramy do położonych nad jeziorem Bukowo Dąbek- nie mylić z Dębkami.


docieramy do Dąbek wraz z gąsienicą wieczernicy klonówki

Komentarze