Wielkanoc w bieli 1/4. Wielkanocne pierogi.Trasa: Szklarska Poręba Górna (PKP)> (czerwonym szlakiem) Szklarska Poręba> (żółtym szlakiem) Szklarska Poręba, ul. Mała> (bez znaków) Leśniczówka Szronowiec> Czeska Kładka> (niebieskim szlakiem) Schronisko pod Łabskim Szczytem> (czarnym szlakiem) Wysoki Most> Trzy Jawory> Jagniątków

Długość trasy: 15 km

Czas przejścia (nie licząc popasu w schronisku): 3 h 50 min.


Trasa do: Jagniątków | mapa-turystyczna.pl


Pierwotny plan był taki, żeby wysiąść na stacji Szklarska Poręba Dolna i po drodze do schroniska pod Łabskim Szczytem zaliczyć jeszcze Wodospad Szklarki. Autobus, w który wsiadamy w Janowicach Wielkich w ramach zastępczej komunikacji zorganizowanej przez PKP, okazuje się jednak pośpieszny. To znaczy że aż do Szklarskiej Poręby Górnej nie zatrzymuje się nigdzie. Być może o tym mówiła kierowniczka pociągu (tj. autobusu), kiedy nie było jej słychać za sprawą ożywionych dyskusji toczących się z tyłu pojazdu (dlaczego znów nie jeździ się tutaj po torach, jak długo to jeszcze potrwa i jaką trasę obierze kierowca).

Szybko modyfikujemy zatem plan. Nie chcemy powtarzać trasy z grudnia, postanawiamy więc dobić do niebieskiego szlaku biegnącego ze Szklarskiej Dolnej ulicami 1. Maja i Kołłątaja... albo przez budowę, parking ośrodku wypoczynkowego, strome zbocze i dziurę w płocie, jak prowadzi połowa z nas z trackiem wgranym do zegarka. 

Za leśniczówką Szronowiec docieramy w końcu do Czeskiej Ścieżki. Wchodzimy do lasu, drewnianym mostkiem przekraczamy potok, napotykamy ogromne stado rozszczebiotanych ptaków o żółtych brzuszkach. W miarę jak pniemy się do góry, na drodze pojawia się coraz więcej łat śniegu i lodu. Decydujemy nawet założyć raczki. Wkrótce wychodzimy na łąki, ponad którymi góruje budynek schroniska.

Zanim znanym nam już czarnym szlakiem zejdziemy do Jagniątkowa, nie odmawiamy sobie pierogów oraz widocznego na właściwie wszystkich stołach łabskiego marcowego...Komentarze